Časté dotazy o čištění žaluzií

Na této stránce jsme pro Vás připravili odpovědi na často kladené dotazy. Pokud tady svou odpověď nenajdete, určitě nás kontaktujte, rádi Vám osobně poradíme.

Jak se určuje cena čištění vertikálních žaluzií?

Aktuální sazby najdete v ceníku čištění žaluzií. Před objednáním budeme potřebovat vědět šířku Vašich lamel, jejich počet a výšku. Lamely jsou standardně ve dvou šířích 127 mm nebo 89 mm a od toho se odvíjí základní sazby.

Změřením výšky lamely a vynásobení příslušnou cenou za běžný metr získáme cenu jedné lamely. Následným vynásobením této ceny počtem lamel na okně vznikne výsledná cena. K ceně je potřeba připočítat DPH, které činí pro firmy 21% a pro soukromé osoby 15%. Cenu za dopravu najdete také v aktuálním ceníku.

Proč uvádíte ceny za běžné metry, když Vaše konkurence počítá metry čtvereční?

Není metr jako metr. Zatímco někdo má na mysli metr čtvereční tak, jak žaluzie visí na okně (např. včetně vzájemných překrytí), jiný si naopak představí metr čtvereční tak, jako kdyby položil jednu lamelu těsně vedle druhé. V tu chvíli vyjdou dvě odlišné ceny.

Pro zákazníky nejprůhlednější je tedy cena za běžný (délkový) metr jedné lamely. Stačí změřit šířku a výšku lamely a vynásobit počtem lamel. Máte-li pochybnosti o správném změření Vašich žaluzií, kontaktujte nás, rádi Vám poradíme.

Jak dlouho dopředu se musím objednat na čištění žaluzií?

Máte-li požadavek na specifické datum, je dobré se objednat několik týdnů dopředu. Pokud si přejete žaluzie vyčistit v nejbližším možném termínu, většinou stačí zavolat týden předem. Někdy to jde i rychleji, ale to je spíš náhoda. Z naší zkušenosti je nejméně frekventované období na začátku roku.

Jak často máme žaluzie čistit?

Samozřejmě záleží na prostředí, ve kterém se žaluzie nacházejí, ale také na jejich blízkosti k topení, těsnosti a otvírání oken, lokalitě a přítomnosti kuřáků. Při manipulaci se znečištěnými žaluziemi se do vzduchu dostávají prach a nečistoty, které se na nich usadily. To může způsobovat problémy nejen alergikům a astmatikům, ale nám všem. Minimální doba mezi čištěním je 1-2 roky. Čištěním navíc prodloužíte životnost žaluzií.

Plánujeme rekonstrukci kanceláří a nevíme, kdy budeme chtít žaluzie zpět, můžete nám je uskladnit?

Samozřejmě, v rámci čištění žaluzií zákazníkům běžně skladujeme vyčištěné žaluzie do doby, kdy je chtějí znovu pověsit. Tuto službu standardně nabízíme zdarma.

Malíři nám barvou postříkali vertikální žaluzie, co teď?

Ideální by bylo tomu předejít, takže pokud můžete, před malováním žaluzie určitě sundejte! Pokud už ke znečištění došlo, sice barvu jako takovou čištěním odstraníme, ale nezaručíme, že se podaří ji dostat ze struktury materiálu. Obvykle bývá problém při pohledu proti světlu, kde může být změna struktury patrná. Toto se týká i vodou ředitelných barev. Optimálním řešením může být žaluzie sundat před tím, než malíři dorazí, nechat je u nás vyčistit a podle potřeby Vám je pak zdarma uskladníme, dokud nebude malování dokončeno.

Stěhujeme kancelář a chtěli bychom si přestěhovat i naše vertikální žaluzie, jde to vůbec?

Jde, ale pouze pokud je okno v nové kanceláři stejně velké nebo menší, než to dosavadní. Lamely a konzoly lze bez problémů zkrátit. Vždy je dobré zvážit, zda má cenu žaluzie stěhovat nebo raději rovnou koupit nové. Pokud jste je pořídili teprve nedávno, pak samozřejmě úprava stojí za to. Pokud jsou ale žaluzie starší, budou potřebovat vyčištění, drobné opravy apod., může být cena úprav a přestěhování jen o málo nižší než cena nových. Kontaktujte nás, rádi Vám poradíme a najdeme vhodné řešení.

Výrobce našich žaluzií je označil jako antistatické, co to přesně znamená?

Nejedná se o ošetření lamel zvenčí nějakým speciálním přípravkem apod. Jde o vlastnost materiálu jako takového, na kterou čištění nemá žádný vliv. Některé objekty mají tendenci na sebe prach přitahovat víc, např. obrazovka Vašeho počítače nebo některé typy koberců. V tomto smyslu tedy antistatičnost lamel znamená, že nejsou statické - nepřitahují prach a nečistoty o nic víc nebo míň než záclony, pohovka nebo cokoli jiného. Samozřejmě tedy potřebují pravidelné čištění jako všechno ostatní.

U žaluzií se nám rozbila konzola, můžete to opravit?

S výjimkou velmi starých modelů, které je stejně nejlepší rovnou vyměnit, lze opravit téměř jakýkoli typ konzol. Bohužel, vnitřek lamely vypadá trochu jako lego se spoustou dílů a nejčastěji nelze provést opravu přímo u zákazníka. Konzolu musíme odvézt do dílny, kde ji zcela rozebereme, opravíme a znovu zkompletujeme. Proto je vhodné opravu naplánovat současně s čištěním žaluzií.

Máme přetržený řetízek a ulomené závaží, umíte dodat náhradní?

Samozřejmě. Drobné opravy tohoto typu běžně provádíme, zpravidla současně s čištěním žaluzií, ale lze se dohodnout i mimo termín čištění. K dispozici nebo na objednávku máme všechny standardní náhradní díly, jako jsou závaží, ramínka a řetízky. Jde-li o jednoduchou opravu, můžeme Vám i díl prodat k vlastní instalaci. Vše záleží na individuální dohodě se zákazníkem, prosíme, kontaktujte nás.

Mám poškozené dvě lamely, lze s tím něco dělat?

Vzhledem k tomu, že se zabýváme také prodejem a instalací nových žaluzií, máme velice dobrý přehled o existujicích materiálech a jejich dostupnosti. Není proto problém doplnit jen jednu nebo několik lamel dle potřeby. Pokud jsou Vaše žaluzie na okně již dlouho, zejména na jižní straně, kde jsou hodně vystaveny slunci, nové lamely mohou být o poznání světlejší nebo (u barevných) sytější. Rozhodně je potřeba původní lamely současně vyčistit, abychom se co nejvíce přiblížili původnímu vzhledu.

Může se žaluzie čištěním poškodit?

Žaluzie lze poškodit neodborným zacházením. Nejednou se stalo, že nám zákazníci přinesli "k opravě" žaluzie, které se pousili sami vyčistit. Obvykle je nešlo zachránit a museli si pořídit nové. Vertikální žaluzie jsou choulostivé na teplotu vody. Typy se skelným vláknem se zase nesmějí ohnout nebo přeložit, protože jinak v nich navždy zůstane viditelná stopa po lomu. Existuje jeden typ žaluzií (kupodivu jde o poměrně drahý a vizuálně zajímavý typ, který byl často používán např. v bytech), který se při praní sráží na délku. Pokud bychom zjistili, že se u Vás o tento typ jedná, ihned bychom Vás informovali. V každém případě je velice důležité, aby Vaše žaluzie čistil zkušený odborník. Jedině tak zajistíte krásný vzhled a dlouhou životnost svých žaluzií.

Co nejvíc znečišťuje žaluzie, na co máme dávat pozor?

Stejně jako záclony, také žaluzie jsou bytovou textilií, kterou je potřeba pravidelně zbavovat nečistot a prachu. Žaluzie velmi trpí v zakouřeném prostředí, kde intenzivně žloutnou. Do prostor, kde se kouří je tedy vhodnější volit jiné než bílé odstíny, např. krémové, smetanové apod. Ve vlhkém prostředí, např. poblíž bazénu, v koupelně nebo kuchyni, mohou trpět vlhkostí a dokonce i zplesnivět. Pro tato prostředí jsou určeny speciální typy odolných žaluzií. Topení a zejména přímotopy dokážou způsobit zežloutnutí až zahnědnutí a pokroucení lamel, které jsou přímo nad tělesem. Životnost a odolnost žaluzií je samozřejmě dána kvalitou jejich materiálu. Pokud uvažujete o nových žaluziích, prohlédněte si, prosím, naše stránky www.zaluzie-pluhar.cz kde najdete veškeré typy materiálů včetně speciálních.